tuz nasıl tüketilir?

 

Ham Tuz

Kirli beyaz iri taneli kristal yapıda olan saflık açısından %90,0 - %95,0 oranında NaCl içeren işlenmemiş tuzdur. Yollara dökülen kar tuzu ham tuzun en yaygın kullanım alanıdır.

 

Yıkanmış Tuz

Ham tuz kristallerinin çeşitli yıkama teknikleriyle yıkanarak mümkün olduğunca çatlaklarındaki ve yüzeylerindeki kirliliklerden arındırılması ve tuz arasına karışmış yabancı maddelerin uzaklaştırılması için yıkanarak kullanıma hazır hale getirilmesidir.

Bu yöntemde, ham tuz yıkandıktan sonra ihtiyaca göre boyutlarına ayrılmakta, yine ihtiyaca göre öğütülerek ince tanecikler haline getirilmektedir.

Bu yöntemle olan üretim esnasında eritme söz konusu olmadığı için büyük miktarda enerji tasarrufu sağlanarak birim maliyetler çok alt seviyelere çekilebilmektedir.

Ancak tuzun içerisi yıkanmadığı için taneciklerin içerisinde safsızlıklar kalmaktadır. Saflık açısından %96,0 - %98,0 oranında NaCl içerir.

 

Rafine Tuz

Rafine işlemi tuzun suda eritilmesi, sıvı hale getirilmesi ve ısı verilerek suyun önce kaynatılması ve sonra buharlaştırılmasıdır. Yani evimizde bile yapabileceğimiz kadar basit bir işlemdir. Rafinedeki amaç tuzun yabancı maddelerden arıtılması yani saflaştırılmasıdır. Sanıldığı gibi herhangi bir karışık bir proses değildir, hiçbir kimyasal kullanılmaz rafine işleminde, sadece tuzlu su kaynatılır ve su buharlaştırılır. Granül tuzların aksine, daha saf, daha ince bir yapıda tuz elde edilir.

32 122
BRC FOOTİSO 9001İSO 22000Helal BelgesiSedex Member
© 2018 SELKUR A.Ş. Tüm hakları saklıdır.